Eestikad

Arutelu mälumänguteemade üle (Discussion Board)

Moderaatorid: aadu, Hallvatt

Vasta
fedya
Postitusi: 240
Liitunud: 01.04.2009, 20:22

Re: Eestikad

Postitus Postitas fedya »

Mart Vellama ja Hugo Tang kahjuks Räpinasse seekord ei laeku.Mart Vellama on aga nõus kedagi abistama oma väheste teadmistega.
fedya
Postitusi: 240
Liitunud: 01.04.2009, 20:22

Re: Eestikad

Postitus Postitas fedya »

No selleks korraks siis Räpinas lõppes paariskilva hooaeg. Mäng oli iseenesest kergem kui eelmisel aastal kuid mõned nn vastused mille eest keelduti punkti andmast jäid ikka südant kriipima.
Üks neist oli küsimus nr 4: 19. juulil 1940a kutsus Hitler Riigipäeva Krolli ooperiteatrisse Berliinis. Seal omistati Hermann Göringile uudne riigimarssali auaste ning autasustati üsna haruldase autasuga, mille Preisi kuningatelt olid saanud erinevatel aegadel ainult kolm isikut Blücher, Moltke ja Hindenburg. Nimetage see autasu.
Õige oli raudristi suurrist (2p) kuid kuulda oli et raudristi teemantristi eest anti 1 p, kuid meil oli raudristi kuldrist ja too oli 0 punkti. Punkti tahaks ikka küll saada.
Nr 37 küsiti söögiriista, mis oli nii kahvel kui lusikas ühes isikus ehk spork, õigeks loeti ka eestipäraselt luka kuigi rahvapäraselt on selle nimi luska, nii, nagu meil oligi kirjutatud, kuid see oli kahjuks väär. Ma arvan, et minnes kuhu poodi tahes, luka peale kehitatakse õlga, kuid luskat teatakse.
Neli soolot ja kaks ebaõnnestunud küsimust ka. Aga kokkuvõttes oli Räpina üks paremaid mänge, igatahes arengut oli näha.
1 koha said Heinaste-Salis 72p (140st)2-Maiste -Poom 70p 3-Pahtma Särgava 65 4-Kund Ainsoo 64 5-Kiisk-Hiiob 62 p 6-Vellama -Replik 54 p jne osales 21 paari.
Kasutaja avatar
insu
Postitusi: 388
Liitunud: 02.01.2005, 17:29
Asukoht: Tartu

Re: Eestikad

Postitus Postitas insu »

Räpina mängu saab kokku võtta kolme märksõnaga: 1) kordamisküsimused, 2) estica ja 3) žürii põikpäisus.

1) Väga palju oli asju, mis varem korduvalt kõlanud. Tavaliselt see mind ei häiri, nt viimastel EMV võistkondlikel polnud nende osakaal nii karjuvalt suur midagi, aga eile Räpinas natuke küll. Küsimusi pole mul käepärast, aga mälu järgi oli kohe esimeses ehk nn ajaloo plokis vähemalt 3 asja - Iisebel, Miitavi ülikool ja see Siberi linn, kuhu Lenin sõja ajaks tariti - mida ikka ja jälle küsitakse ja mida viimase paari-kolme aasta jooksul on tulnud mitu korda vastata.

2) Estica (ja Russica + sovetica) suur osakaal oli täiesti ootuspärane ja aktsepteeritav - igasugu lääne sodi küsitakse mujal niikuinii kole palju.

3) Žürii kohatine põikpäiselt oma joru ajamine ajab ikka koledasti raevu - kui on asi, mida sa tead ja kirjutad vastuses lahti, aga kuna puudub žürii meelest ainuvajalik märksõna, siis vaidle nagu seinaga - ei saa midagi. Just see ansambel Gorillaze küsimus, kus õigeks vastuseks loeti, et tegemist on virtuaalbändiga (tõepoolest, wikis on olemas ka selline märksõna), aga pikem vastus, kus ansambli kohta põhimõtteliselt sama ära asi seletet - 0 punkti. Hirmsasti teeb taoline žürii ignorantsus viha!

Lisaks oli auhinnalaud enam-vähem korralik. Pakutavata raamatute seas polnud suurt midagi asjalikku, aga vähemalt oli neid palju. :)
Kasutaja avatar
Taivo
Postitusi: 1962
Liitunud: 25.11.2008, 17:31
Asukoht: Internet loomulikult. Igaüks, kes ei ela, asub Internetis.
Kontakt:

Re: Eestikad

Postitus Postitas Taivo »

Käisin esimest korda elus Räpinas mälu mängimas. Tahan mõtteid jagada.

36. KÜSIMUS. Selles loetelus on puudu üks arv. Valguse kiirus vaakumis ... x 10^10 m/tunnis, Päikese mass ... x 10^9 t, Maa maht ... x 10^10 km³, Veenuse ja Päikese vaheline kaugus ... x 10^6 km, stabiilsel orbiidil ümber Maa lendamise aeg ... minutit. Kirjutage puuduv arv.

Esimene mõte: ohhoo, missugune huvitav kokkusattumus! Viis nii olulist arvu samade tüvenumbritega! Valguse kiiruse teisendamine mulle probleeme ei tee, 108 sai välja arvutatud, aga ... kuidas kirjutada? Kas võib ümardada sajaks? Või on ümardamine keelatud? Žürii ei andnud eksimisvõimalust. Aga kas žürii loeb täpseks vastuseks 100 või 108? Panin 108 ja sain punktid. Aga võinuks mitte saada, kui žürii pidanuks vajalikuks nõuda üht tüvenumbrit, mitte kolme.

Vaatame lõpuks küsimuse korrektsust. Valguse kiirus – teadagi. Maa maht – jah, ka 108. Veenuse kaugus Päikesest – pisut muutub, kuid üldiselt 108. Kokkusattumus missugune! Päikese mass – 1,9891x10^30 kg. See on miljardeid kordi suurem kui küsimuses väidetud. Küsimus on vigane. Ja stabiilsel orbiidil ümber Maa lendamise aeg – see on absurdne, ümber Maa käib hästi palju erineva tiirlemisperioodiga orbiite. Näiteks kas Kuu rändab ümber Maa ebastabiilsel orbiidil? Kindlasti stabiilsel! Aga kas Kuu teeb siis tiiru ümber Maa 108 minutiga? Jälle vigane küsimus!

1. KÜSIMUS. "... Meheks oli talle Iisraeli kuningas Ahab, neil oli kaks poega Ahasja ja Jooram. ..."

Mul on ebameeldiv iga kord pühakirja tsiteerida, aga võtame 2. kuningate raamatu 10:1 ja loeme: "Aga Ahabil oli seitsekümmend poega Samaarias."

Ma olen ise Jüri kilvasarjas Iisebeli küsinud, ma teadsin, et Iisebelil oli 70 last. Aga ma arvestasin ka, et küsimuse koostaja võis eksida, ja ma sain need punktid.

24: KÜSIMUS. Isa ja poeg Bushid, Clint Eastwood, Bing Crosby, Albaania kuningas Leka I, Herbert Hoover, Katharine Hepburn, Marilyn Monroe, Franklin Rosevelt, Orson Welles. Nimekiri pole kaugeltki lõplik, kuid on miski, mis neid ühendab.

Ma andsin absoluutselt korrektse vastuse: ükski neist ei oska eesti keelt. Kas leidub keegi, kes väidab, et mõni nimetatutest oskab eesti keelt? Jah, žürii väitis seda. Tõsi, keegi ei täpsustanud, kes neist oskab eesti keelt, ehkki see huvitaks mitte üksnes mind. Mult võeti ebaõiglaselt 2 punkti.

Bänd "Gorillaz". Ma arvan, et vastus "Bändi liikmed pole inimesed ega üldse elusolendid" on väärt 2 punkti. Ma ei saanud ühtki. See pole õiglane.

10. KÜSIMUS. Päriti üht Aafrika riiki. Vastuseks taheti saada Guajaana. Rahva marulise protesti tõttu küsimus tühistati ja asendati.

64. KÜSIMUS. Taheti näidata videot, aga andmeedastuskiirus oli nii väike, et midagi polnud aru saada. Küsimus tuli asendada. Ning see, et andmeedastuskiirus praktiliselt puudub, selgus alles mängu käigus, mitte varem.
Kasutaja avatar
Taivo
Postitusi: 1962
Liitunud: 25.11.2008, 17:31
Asukoht: Internet loomulikult. Igaüks, kes ei ela, asub Internetis.
Kontakt:

Re: Eestikad

Postitus Postitas Taivo »

Välja oli kuulutatud nõukogude- ja II MS teemaline mäng. Kategooriasse "NSV Liit, välja arvatud Eesti NSV" kuulus kaks küsimust (5 ja 62). Tänapäeva Venemaast oli rohkem. Kategooriasse "II MS, ükskõik kas NSV Liit või mitte" kuulus 1 küsimus. Seda võinuks olla rohkem, kui juba oli nii välja kuulutatud.

Seevastu kategooriasse "Kes on naine pildil?" kuulus 11 küsimust. Lisaks 2 korda "Kes on mees pildil?". See on 70 küsimuse kohta liiga palju. (Jah, me saime 11 naise eest 0 punkti, üks oli kirjas õigesti, aga tõmbasime maha.)

Veel. Oli aru saada, et mängujuht Tõnu Talve tarbis alkoholi nii enne mängu, mängu vaheajal kui vahetult pärast mängu.

Positiivset. Vallavanema avasõnad. Auhinnalaud. Suupistelaud pärast mängu. (Leib sai esimesena otsa ja hiljem selgitati, et leib oli nuusutamiseks, mitte söömiseks.) Kui oli vaja küsimus asendada, siis küsimus ka asendati ning, mis eriti meeldiv, varuküsimused olid tõesti olemas, mitte kohapeal leiutatud. (Näiteks Kubol pole kunagi varuküsimusi ja talle tuleb esikoha jagamine ikka üllatusena.)

Kui žürii ütles "Veel 30 sekundit vormistamiseks", siis (ma mõõtsin korduvalt) oli õige aeg vähemalt 10 sekundit, vahel koguni pool minutit lubatust pikem. Ma ei tea, kas see on hea või halb.

Pärast mängu ütles Talve "Palun kergemat karistust" ja ka teine kohalik korraldaja lubas tulevikus tänaseid äpardusi mitte korrata. See pani mind kahtlema. Kui ma mängu ajal olin korraldajatele juba mõistnud kõrgeima karistusmäära (enam iial nende mängul ei osale), siis nüüd ... võib-olla siiski kunagi.
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Eestikad

Postitus Postitas polt »

Kiisk-Hiob on elu mängu teinud. Ma ei saa nurisejatest aru-mida krt te sõidate sinna Eesti mõistes karupeesse-kui on ette teada mis seal saama hakkab? Taivo kirjeldust mängust ma oleksin nagu kolmas kord lugenud. :lol:
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
insu
Postitusi: 388
Liitunud: 02.01.2005, 17:29
Asukoht: Tartu

Re: Eestikad

Postitus Postitas insu »

Ikka oluliselt lähemal kui Kilingi-Nõmme või Paikuse, Tallinnast ja Haapsalust rääkimata :)
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Eestikad

Postitus Postitas polt »

Tallinn on tõesyti karuperse olen nõus-Räpina on kena koht ja lihtsalt tursistina seal viibida pole üldse paha mõte aga mis mälumängundusse puutub siis minu teada pole seal ühtegi arvestataval tasemel küsijat ega mängijat. Paides ka ei ole-aga nemad ostavad teenuse sisse neilt kes asja tunnevad.
Ja ärge rääkige mulle et Purjus Talve on proff.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
margu
Postitusi: 200
Liitunud: 11.02.2005, 16:53
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Re: Eestikad

Postitus Postitas margu »

Käisin minagi Räpinas ära. Minu jaoks oli see otsekui reis maailma otsa - kokku tuli puhast sõiduaega veidi üle 9 tunni edasi tagasi. Ma polnud kunagi ennem Räpinas käinud, mälumängust rääkimata. Kahjuks jäi aeg mälumänguvälise linnakesega tutvumiseks ülinapiks. Kokkuvõttes läks meie paaril ju hästi ning nuriseda ei tohiks.
Nüüd mängust enesest. Jah, kordamisküsimusi oli : Lüdigi Koit, Angara, Biafra hümn ja võib-olla veel mõni. Ehk oleks neid vältida saanud. Oli ka mõningaid mitmetimõistetavusi. Kahjuks kippus mäng ka venima, tempo pidanuks sutsu kiirem olema. Ma saan aru objektiivsetest ja subjektiivsetest põhjustest, kuid neid peaks suutma vältida. Tagasiteel pidi minu paarismängupartner seetõttu tööandjale pidevalt vabandusi esitama, et tööle jõudmine viibib.
Oli positiivsetki. Mulle meeldis mängu kodune õhkkond. See lõi eelduse pingevabaks mänguks ja ei pidanud kogu aeg kurja näoga ekraani vahtima ja oma punktiseisu hindama. Auhinnalauda mainiti juba eespool. Mängujärgset vallatut banketilauda samuti. Kahjuks ei pruukinud laual olevat läbipaistvat jooki, sest eelmisel pühapäeval EMV aegu enda peal läbi viidud inimkatse tõestas, et joovastava joogi hüpertarbimine ei sobi mälumänguga kokku. Vist keegi juba eelpool mainis, et vahetevahel on estica teatav ülekaal teretulnud ning Räpinasse see tõepoolest sobis. Vahel on hea puhata "imperialistliku lääne" elustiili all ägavast kontrolltööst. Viimane ei tähenda seda, et Räpina mäng ei võiks tiba moodsamaks muutuda. Mulle meeldib vahepealne variant - nii Läänt kui Ida.
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Eestikad

Postitus Postitas polt »

Kas mul jääbki nüüd Angaraa küsimus nägemata ja Biafra hümni oma?
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Re: Eestikad

Postitus Postitas tauno »

minagi tahaksin end harida sisuka mänguga tutvumise läbi, kus küsitakse mitmekülgsemaid ja sügavamaid väärtusi, mitte dekadentliku massikultuuri või kap. ühiskondade ilminguid
Vilniuse Žalgiris
Aare6631
Postitusi: 552
Liitunud: 06.07.2009, 20:50

Re: Eestikad

Postitus Postitas Aare6631 »

Ei mängu ega tulemusi pole veel siinpool näha ega kuulda. Tundub, et need pole veel ka Tartusse Rein Hiobile jõudnud, nii on ka paariskarikasarja tulemused laiemalt teadmata. Eks üritan homme telefoni teel asja kiirendada.
Aare6631
Postitusi: 552
Liitunud: 06.07.2009, 20:50

Re: Eestikad

Postitus Postitas Aare6631 »

Tabel ja küsimused-vastused said nüüd üles, failid saatis Mari Kala. Tänud!
Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Re: Eestikad

Postitus Postitas tauno »

mängisin kiirelt läbi, oleksin saanud ca 160 punkti. suurepärane tasakaalustatud mäng.
Vilniuse Žalgiris
Külaline

Re: Eestikad

Postitus Postitas Külaline »

Paarismängu lõpptabel on ikka ilma Räpina mänguta ja seis sama mis ennegi.
Vasta