Käibele läinud valeküsimused

Arutelu mälumänguteemade üle (Discussion Board)

Moderaatorid: aadu, Hallvatt

Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Käibele läinud valeküsimused

Postitus Postitas tauno »

Tegin uue teema, kuhu võiks panna kirja need küsimused, mida aeg-ajalt jälle küsitakse, kuigi tegu on eksiarvamusega. Et neid enam mitte kunagi küsida!!

Panen ka alustuseks kirja mõned, mis kohe meelde tulevad. Väga palju jama pärineb muidugi "Mnemoturniirist."

- Et USA kosmonaut Jack Lousma on eesti juurtega. Ei ole, tõendatult hoopis hollandi juurtega mees.

- Et nailon (Nylon) sai nime New Yorgi ja Londoni esitähtedest. Ei ole, alguses taheti registreerida kaubamärgiks Nulon, aga see oli juba võetud ja siis muudeti üks täht ära.

- Et "sink sale proo" on mustlaskeelest ja tähendab "kõik killud on võrdsed". Ei ole, see on hoopis mugandus saksakeelsest "singt´s alle froh" .

- Et Lati Pats on ninanips Marxi "Kapitalile". Ei ole, see on hoopis tolleaegse väga levinud läti peedi "Capital" järgi.

- Et Soomes tahtsid poliitikud kunagi keelata Piilupart Donaldi avaldamise, kuna tal pole pükse jalas. Vale! Tegelikult oli asi selles, et 1970ndatel arutati paaris Soome linnas võimalust, et rahapuudusel loobuda koomiksite tellimisest rahvaraamatukogudesse. Mõned õhtuste sopalehtede ajakirjanikud kirjutasid, et ehk on asi hoopis selles, et Donaldil pole pükse või et ta pole ametlikult abielus - ja sealt see jutt leviski.

- Kuski mängul vist väideti ka seda, et Katariina Suur oli surnud selle kätte, et seksis hobusega??
Vilniuse Žalgiris
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas polt »

Ma lisaks igaks juhuks ka seda, et teadaolevalt pole Dominica ja Dominikaani vabariik iial pidanud ametlikke doominomaavõistlusi......

Tegu oli bridzhimängijaTE INSIDE jokega, millise herr Sivadi lahkelt küsimuseks vormis.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
Henry IX
Postitusi: 7741
Liitunud: 25.03.2005, 21:40
Asukoht: Kännus, Tallinnas

Postitus Postitas Henry IX »

Selle alalõigu pealkirja võiks ära muuta - Abiks algajale mälumängude küsimuste koostajale
Fabregas sooritas väljakule väljaheite.
Kalev TV kommentaator
Kasutaja avatar
holte
Postitusi: 8422
Liitunud: 03.01.2005, 00:58
Asukoht: Rapla

Postitus Postitas holte »

- Fakt, et nn "laste ristisõdades" osalejad, kes Marseille´s laevadele läksid,
sõidutati lihtsalt Põhja-Aafrikasse ja müüdi orjadeks, on ääretult kahtlane.
"Laste ristisõjad" on kroonikute poolt üldse üsna vähe kajastatud, sest enamasti olid need improviseeritud ja tähtsusetud anarhilised liikumised.
Kaks suuremat läksid üldse Philippe II jutule, kes nad laiali saatis,
ja teine jõudis Itaaliasse.
Enamus ristisõdadele pühendunud kroonikaid ei maini "laste ristisõdu" (neid on üle 200), nii pool lehekülge on paarikümnes ja vaid üks kroonika, kellegi Aubrici, kirjutab pikalt-laialt, kuidas kaks kuritegelikku tüüpi pahatahtlikult lapsristisõdijad Põhja-Aafrika orjakauplejatele smugeldasid. See on aga ka üks kahtlasemaid ja fantaseerivamaid ristisõdade kroonikaid üldse.
Kuna laevadel liikuvaid ristisõdijaid kimbutasid piraadid, kes tõesti ka
orjakauplemisega tegelesid, arvatakse, et kroonik kasutas "täiega" fantaasiat.

---
Ma nüüd loodan, et ma paar nädalat tagasi raamatust "Ristisõdijad Hommikumaal" loetut väga viltu edasi ei andnud :)
Ja ega ka seda pea ju uskuma, NLiidu ajaloolane on autor.
Kasutaja avatar
his master's voice
Postitusi: 1306
Liitunud: 03.01.2005, 09:43

Postitus Postitas his master's voice »

ka nn. holokausti teemad on kahtlased ning esimesed kosmonaudid
Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Postitus Postitas tauno »

kas sa oled hiljuti mingit jüri lina või madissoni raamatut lugenud või ? :)
Vilniuse Žalgiris
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

http://www.kilb.ee/maraton/viewtopic.ph ... &start=210

vedeleb küsimus: Robert Fischer meenutas, et ühes partiis Anatoli Karpoviga jäid mõlemad ajahätta ja käigu tegemiseks oli aega loetud sekundid. Sooritanud oma järjekordse käigu ütles Fischer malekella nuppu vajutades: "Teie käik, suurmeister!" Karpov jahmus, sattus segadusse ja aeg sai läbi.
Mis üllatas Karpovit?

mu maletajast sõber ütles, et teadaolevalt ei ole Karpov ja Fischer kunagi malelaua taga kohtunudki (ametlikul turniiril kindlasti mitte), saati siis veel "ühes partiis...", äkki oskab keegi kommenteerida, kuskohast on info pärit ja kas see on tõene?
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Lauri Naber siis eelmise postituse autoriks
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas polt »

Karpovi asemele tuleb Spasski kirjutada ja küsimus oleks korrektne.Karpov ja Fisher pole tõesti iial sama laua taga malet mänginud.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Julgen kinnitada, et sellist lugu pole ka Fischeri ja Spasski vahel juhtunud. Vaatasin üle kõik nende vahel mängitud partiid ning selgeid ajaületusi nende hulgas on vaid 1 - 1972.a. matši 2. partii, kus Fischer üldse laua taha ei tulnud ja Spasski 2-0 ette läks.
Lisaks oli (on) Fischer aumees, ta poleks iialgi vastast segama hakanud. Praegu on ta lihtsalt USA valitsuse sigaduste tõttu põlu alla sattunud (riigidepartemang ei pidanud malet spordiks ja luges malematši Spasskiga 1992 Jugoslaavias kuidagiviisi kaubandusembargo rikkumiseks vmt .. täpset sotti pole ma siiani saand, aga asja point oli just selles, et spordivõistlused ei käinud toona keelatud tegevuste hulka) ja tema kohta levitatakse igasuguseid kuulujutte.
Ja kogu lugu kõlab üldse maletajale nii tobedana, et tundub, et see on välja mõeldud kellegi üsna malekauge inimese poolt..
Sven

Postitus Postitas Sven »

Mind ajab marru, kui küsitakse mingit Kariibi mere või muud pisisaart, mille avastas "...Kolumbus... 1503...". See on põliselanikele näkku sülitamine, justkui nemad oleksid metsloomad. Kuidas eestlastele meeldiks, kui üle maailma oleks entsüklopeediates kirjas, et Saaremaa avastas piiskop Albert 1206. aastal? Paljude pisisaarte elanikel ei ole kirja ja tõelise avastaja nimi pole teada, aga Rapa Nui avastaja oli Hotu Matua, mitte mingi hollandi piraat Roggeveen (see küsimus oli MM-il!)
Herodotos

Postitus Postitas Herodotos »

Eks muule maailmale neid saarekesi ikka need valgenahalised ikkagi avastasid. Nood kohalikud neegrid, kollased või punased ei osanud või ei tahtnud sellest kellelegi teatada. Nii et siiski ei Kolumbus ega mõni piraat ka vale pole ja too Albert võis ju ka Maarjamaa maailmale või vähemalt lugemisoskuslikule maailmale teadvustada. Pole eriti pahandada midagi. Suurem häbi meile ja meie esivanematele on vast see, et lasti sajandeid saksidel ja venedel valitseda. Ja mis veelgi kurvem: ajalugu kipub korduma.
Jaan_Lomp
Postitusi: 1311
Liitunud: 27.10.2007, 19:10
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Vajalik teada

Postitus Postitas Jaan_Lomp »

Veel üks asi, millest kirjutasin 24. märtsil 2004 (mu 35. sünnipäeval) vanasse foorumisse. On nii, et president Lennart Meri tegi esimese riigivisiidi Poola ja 3.--8. V 1993. Vt. EE 11. kd. Eesti Üld, Tallinn 2002, lk. 70, tabel "Eesti riigipeade riigi- ja ametlikud visiidid 1991--2002". Mäletan president Meri vastuvõttu, ka Poola sõjaväe auvahtkonda sellel.
2001. a. oktoobris toimunud Tartu paarismängul küsiti niisugust riiki, kuhu väga lugupeetav härra president Lennart Meri esimese riigivisiidi tegi, aga vastuseks anti seal Jordaania. Jäin siis seda uskuma ja me ei protestinud, kuigi mu ettepanekul vastasime Poola. Eelnimetatud allikas annab Jordaaniasse tehtud riigivisiidi ajaks 2.--5. XII 1993, pärast seda tegi väga lugupeetav härra president Lennart Meri riigivisidi Kuveiti. Nimetatud paarikal olnud küsimus oli tehtud ühe "Luubi" põhjal, aga selle numbrit ja ilmumisaastat ei oska öelda. Millegi muutmist ma ei taha. Jäägu nimetatud paarismängu tulemused nii nagu nad on. Usaun, et ka enne mängu oli võimalik vaadeldava küsimuse tegelik õige vastus leida, arvan, et oleks tulnud eelnimetatud visiitide eelseid, aegseid ja järgseid "Postimehi", "Rahva Hääli" ja "Päevalehti" uurida.
Kui küsitakse riiki, kuhu president Meri esimese riigivisiidi tegi, siis loetagu õigeks vastuseks Poola. Vastus Jordaania loetagu alati valeks vastuseks.
Selle postituse peale palun mitte ärrituda. Ma ei viitsigi mõelda mu silma peast väljatorkamisest, seda asja ma ei karda ega viitsigi karta.
Jaan_Lomp
Postitusi: 1311
Liitunud: 27.10.2007, 19:10
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Parandus

Postitus Postitas Jaan_Lomp »

Ma väga vabandan vea pärast, president Meri esimene riigivisiit oli tegelikult 5.--8. V 1993.
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas polt »

Kas teda bännida ei saa?
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Vasta