Taivo üksikmäng 21. mail

Arutelu mälumänguteemade üle (Discussion Board)

Moderaatorid: aadu, Hallvatt

Kasutaja avatar
Taivo
Postitusi: 1962
Liitunud: 25.11.2008, 17:31
Asukoht: Internet loomulikult. Igaüks, kes ei ela, asub Internetis.
Kontakt:

Taivo üksikmäng 21. mail

Postitus Postitas Taivo »

20. mail on kalendrisse pandud minu üksikmäng ja ma püüan selleks valmistuda. Sellega seoses on mõelnud igasugu asju ja panen siia teemasse oma mõtteid kirja – teistel on neid loomulikult lubatud kommenteerida. Ja olekski parem, kui kommentaare tuleks.

Ma kujutlesin mälumängu, millel osalevad õpilased, kes on keskkooli programmi enam-vähem omandanud, aga muust vähe teavad. Niisugusteks võiksime/peaksime (?) siis kooliprogrammi põhjal saama. Iga õppeaine kohta tuleks üks küsimus. Küsimused on püütud koostada umbes ühesuguse raskusastmega. Ja mälumäng tuli välja selline.

1. Eesti keel. Kui kaks on vältevaheldus ja laadivaheldus, siis mis on kolmas? (Kõige lihtsam küsimus, läheb ainsana täisringi.)
2. Kirjandus. Nimetage "Tuulise ranna" autor!
3. Geograafia. Nimetage Rootsi suurim saar!
4. Etnograafia. Millal on taevas neljakandiline? (Vastus: läbi korstna vaadates. Saabub protest. See rahuldatakse ja loetakse õigeks, et ka kaevu põhjas on taevas neljakandiline. Sellistele küsimustele saabub alati lisavastuseid ja proteste, mistõttu päris kilvas on selliste küsimuste esitamine probleemne.)
5. Bioloogia. Kõigile antakse süüa värske jänesekapsa lehti ja varsi. Mis taim see on?
6. Kehaline kasvatus. Nimetage meeste 100 m jooksu maailmarekordi omanik! (Küsimus on liiga keeruline, läheb ainsana nulliringi.)
7. Usuõpetus. Nimetage peajumal kristluse järgi!
8. Ajalugu. Nimetage viimane lahing, kus Liivi ordu oma sõjaväega väljas oli!
9. Politoloogia. Nimetage Putini erakond!
10. Vahetund. Mõningase üllatusena ei asugi Saku suurhall Sakus, vaid ... millises Eesti asulas?
11. Kunstiõpetus. Mis tehnikas on Albrecht Düreri illustratsioonid piiblile? (Pilti näidatakse.)
12. Võõrkeel. Kes oli USA presidendi George Bush noorema riigisekretär? Eesnimi ja nimi, 1 kirjaviga 1 punkt, 2 kirjaviga 0 punkti. (Valitakse halvimaks küsimuseks.)
13. Ühiskonnaõpetus. Kes nimetab ametisse Eesti riigikontrolöri?
14. Joonestamine. Milline kujund tekib koonuse ja tasandi lõikumisel?
15. Muusika. Mis pill mängib? (Vastus: orel.)
16. Infotehnoloogia. Missugune klahvikombinatsioon sulgeb Windowsis aktiivse akna?
17. Astronoomia. Missugune on Päikese-sarnase tähe viimane arengustaadium?
18. Füüsika. Mis on pinge, voolutugevuse ja aja korrutis? (Valitakse parimaks küsimuseks.)
19. Keemia. Nimetage CH3CH(CH3)CHCCHCH2CH2CH3. (Sel ainel puudub kõnekeelne nimetus, ma mõtlesin selle ise välja, aga nimi on tal ikka olemas. 2-metüül-3-4-oktadieen. Või kui teisest otsast lugeda, siis 7-metüül-4-5-oktadieen.)
20. Matemaatika. Leidke määramata integraal S(4x3+x2-6x-40)dx, kus S on integraalimärk! (Vastus: x4 + 1/3*x3 - 3x2 - 40x + C).
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Taivo üksikmäng 20. mail

Postitus Postitas polt »

Ma ei saanud mitte midagi aru va arvatud see, et Usain Bolti küsimus nüüd nulliringi küll ei lähe.
Aga ma ei tea seda peajumalat ka ja pooltest küsimustest ma ei saanud aru aga ilmselt need ei olnudki mälumänguküsimused.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Sven

Re: Taivo üksikmäng 20. mail

Postitus Postitas Sven »

Keemiliste ainete nimetusi EI saa tuletada ükskõik mis otsast, vaid teatud reeglite järgi, mille üleslugemine siinkohal on mõttetu. Ja koonuse ja tasandi lõikumisel võib tekkida 4 erinevat kujundit - kas 4 punkti küsimus??
Kasutaja avatar
punukana
Postitusi: 4752
Liitunud: 11.01.2007, 14:31
Asukoht: Rapla loomulikult. Iga ebanormaalne inimene elab Raplas.

Re: Taivo üksikmäng 20. mail

Postitus Postitas punukana »

Ma ei saa jälle "kõige lihtsama küsimuse" sellise asetusega nõus olla, kuna astmevaheldus pole mitte kolmas vahelduse liik, vaid jaguneb laadi- ja vältevahelduseks.
"Nägin saalis ka treener Jüri Pritšinit, kes istus tribüünil minust kiviviske kaugusel." (Ivar Jurtšenko korvpalli karikafinaali kommenteerides)
Kasutaja avatar
holte
Postitusi: 8422
Liitunud: 03.01.2005, 00:58
Asukoht: Rapla

Re: Taivo üksikmäng 20. mail

Postitus Postitas holte »

Palju lihtsam kui läbi korstna üritada taevast vaadata, on taevast näha (vähemalt tänapäeval) aknast.

Windowsi aktiivse akna paneb üsna tavaliselt kinni ctrl+alt+delete, kuigi uuemad op-süsteemid tahavad
veel kinnitust.

Aga ma'i saa aru sellest, et kui Taivo nüüd mängu teeb, et kas ta kasutab neidsamu küsimusi ja kas siis
karta pole, et täisringe rohkem tuleb?
wikipärl: Pärast seda tegeles [Kaspar Jancis] kaks aastat muusika ja elatise teenimisega.
Aare6631
Postitusi: 552
Liitunud: 06.07.2009, 20:50

Re: Taivo üksikmäng 20. mail

Postitus Postitas Aare6631 »

Taivo kirjutas:20. mail on kalendrisse pandud minu üksikmäng ja ma püüan selleks valmistuda.
See üksikmäng oli kilvakalendris 21. mail, aga kuna maikuu lähenedes sellest mängust midagi enam kuulda polnud, siis praegu seda kalendris ei ole. Kui saabub täpne info mängu aja ja koha kohta, paneme muidugi teate üles.
Kasutaja avatar
Taivo
Postitusi: 1962
Liitunud: 25.11.2008, 17:31
Asukoht: Internet loomulikult. Igaüks, kes ei ela, asub Internetis.
Kontakt:

Re: Taivo üksikmäng 20. mail

Postitus Postitas Taivo »

Et ma ka niisuguste asjadega eksin. Muidugi laupäeval, 21. mail. Palun vabandust. Kui saaks ometi teema ära muuta, et seal oleks 21. mai sees.

Üleüldse tuleb suur jama sellest, et inimesed üksteisega ei räägi: mina ei rääkinud Aarega, et kavatsen ikkagi mängu teha ja läbirääkimised käivad, Aare ei küsinud, kas ma ikka teen, ja võttis kalenderplaanist maha ...

Mul on kokku räägitud Tehnikaülikooli üliõpilasesindusega, kes lubas tasuta ruumid kinni panna. Asja formaalne nimetus on Tehnikaülikooli lahtised meistrivõistlused üksikmängus – see oli vajalik tasuta ruumide saamiseks, sest kui korraldaja oleks väljastpoolt TTÜ-d, siis poleks saanud. Kõik tulijad on oodatud. 70 küsimust 14 paketis.
Kasutaja avatar
Taivo
Postitusi: 1962
Liitunud: 25.11.2008, 17:31
Asukoht: Internet loomulikult. Igaüks, kes ei ela, asub Internetis.
Kontakt:

Re: Taivo üksikmäng 20. mail

Postitus Postitas Taivo »

Toimub siis laupäeval, 21. mail 2011 kell 12 Tehnikaülikoolis IV-103. Ruum on juba kinni pandud. Osavõtumaks on 3 eurot. Ma ei hakanud kõrgeks ajama, sest loodan arvukat osavõttu ja ma sain ruumi tasuta.

Ma kavatsen auhindu ka osta. Teil on antuke aega kommenteerida, kas te tahate auhindadeks raamatuid või mingeid toidupoe kinkekaarte või midagi muud sama raha eest? Majapidamistarbeid, lilleseemneid, värsket vorsti? Kui pakkumisi ei tule, siis eks mingid populaarteaduslikud raamatud ja raamatupoe kinkekaardid tulevad.

Ja nüüd, kus on selge, et võistlus tuleb, võib avada kilvalehel registreerimise, ehkki registreeruda tohib ka kilvafoorumis selles teemas.
Kasutaja avatar
Taivo
Postitusi: 1962
Liitunud: 25.11.2008, 17:31
Asukoht: Internet loomulikult. Igaüks, kes ei ela, asub Internetis.
Kontakt:

Re: Taivo üksikmäng 21. mail

Postitus Postitas Taivo »

Kui raskeid küsimusi üksikmängus teha? Lihtsamaid kui paarismängus, lihtsamaid kui Jüril, eks ole. Aga kui lihtsaid? Toimus eksperiment, kus 23 Tipi tudengit vastasid 35 küsimusele. See tulebki vist võtta eeskujuks minu üksikmängule. Kõik need küsimused olid 4 variandiga, aga laupäeval on kõik variantideta.

Esikolmik kogus 8 vale vastust ja 27 õiget, viimane paar 18 vale ja 17 õiget.

Kõige lihtsamad küsimused, millele ei tulnud ühtki vale vastust: Eesti presidendiks ei ole olnud ... Eesti rahvuslind on ... Eesti rahvuskivi on ... (see oli juba üllatus, et valed vastused puudusid). See, kes avastab oma pööningult pommi, peab helistama telefonil ...

Alla 5 vale vastuse tuli järgmistele küsimustele: Mustamäel Vanaka tornist harrastatakse: bobisõitu, laskmist, suusahüppeid, vettehüppeid. Mõõdukad muutsid oma nime: Eesti Demokraatlikuks Liiduks, Eestimaa Ühendatud Rahvaparteiks, Eesti Sotsiaaldemokraatlikuks Erakonnaks, Eesti Sotsiaaldemokraatlikuks Tööparteiks. 1632. aastal käskis Tartu Ülikooli asutada: Poola kuningas, Rooma paavst, Rootsi kuningas, Vene tsaar. Keskerakonna tunnusloom on: ninasarvik, okassiga, paavian, pühvel.

Alla 10 vale vastuse. Üle-Eestiline mäng, kuhu kogunevad tipud, ei tohi vist selliseid küsimusi sisaldada, isegi kui variandid ära jätta. Sugulisel teel levib: triftong, trihhomonoos, triptühhon, triumviraat. Naturaallogaritm on astendaja leidmine, kui astme aluseks on: i, 0, e, pii. Jaan Tatikas tahtis leiutada masina, millega saab sõita nii maal, vees kui õhus, ja kolida lõpuks elama: Ameerikasse, Kuu peale, paradiisi, pilvelossi. Taifuunil on: kõrv, naba, silm, suu. [Kuid Sibulas läks seesama küsimus nulliringi.] Bläck Rokit kinnitas, et tegi: arbuusist ajamasina, kartulitest kõvaketta, peedist pesumasinale trumli, redistest rongi rattad. [Pärast võistlust tuli üks mult küsima: "Aga kes siis tegi kartulitest kõvaketta?" Mina: "Seda pole keegi teinud, see on minu enese väljamõeldis." "Ah teie siis tegitegi kartulitest kõvaketta!"]

Järgmist rühma (10–13 vale vastust) peab juba kaaluma. Variandid välja jätta – ja ehk olekski sobiva raksusega küsimus? Ümera lahing toimus aastal: 1210 (12), 1343 (7), 1560 (2), 1918 (2). Võnnu lahingus võitsid eestlased: lätlasi (3), rootslasi (2), sakslasi (11), venelasi (7). Kui inimesel on polüdaktüülia, siis on tal tavalisest rohkem: hambaid (10), naisi (2), promille (0), sõrmi ja varbaid (11). Burkina Faso ehk Ülem-Volta pealinn on: Addis Abeba (3), Antananarivo (4), Dar es Salaam (5), Ouagadougou (11). Kass, kes oli korraga elus ja surnud, kuulus: Albert Einsteinile (3), Sigmund Freudile (8), Vladimir Leninile (1), Erwin Schrödingerile (10).

Nüüd meenutagem, et variante oli ikkagi 4 ja kui täiesti huupi pakkuda, siis veerand sai keskeltläbi ikkagi pihta. Ja vastupidi: see, et veerand vastustest oli õiged, näitabki, et keegi ei teadnud ja kõik pakkusid huupi. Ehk järelikult on Tipi tudengite jaoks küsimus liiga raske. Aga Eesti tippude jaoks? Mitte tingimata.

Pärast Euroopa Liidu laienemist on selle kõige väiksem liikmesriik: Eesti (1), Luksemburg (10 ja pool), Malta (5 ja pool), Vatikan (6). Baltimaade kõrgeim mägi asub: Eestis (7), Kaliningradi oblastis (1), Leedus (9), Lätis (6). Mis riigi polaarjaam asub põhjapoolusel: Norra (5), USA (10), Venemaa (3), mitte ühegi (5). Idee, et kogu maailm koosneb aatomitest, pärineb: Aristoteleselt (11), Demokritoselt (4), Herakleitoselt (6), Pythagoraselt (2). Kristluses on väga oluline mäejutlus, mille pidas: Aabraham (1), Issand Jumal (0), Jeesus Kristus (7), Mooses (15).
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Taivo üksikmäng 21. mail

Postitus Postitas polt »

Taivo - sa teed oma mängule antireklaami.Ja sa ei saa kohe kindlasti võrrelda suvalisi TTü tudengeid nende mälumänguritega keda sa oma mängule ootad. Näiteks mulle isiklikult oleks solvav kui ma sõidaks Tallinna mängule ja sa küsiks mu käest Ümera lahingu aastat. Krt ma teadsin seda juba 10 aastasena.Ma arvan, et ma pole ainus, kellele selline raskusaste ei meeldiks.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
Taivo
Postitusi: 1962
Liitunud: 25.11.2008, 17:31
Asukoht: Internet loomulikult. Igaüks, kes ei ela, asub Internetis.
Kontakt:

Re: Taivo üksikmäng 21. mail

Postitus Postitas Taivo »

Poldil on õigus, et Ümera lahingu aastaarvu nagu ei tahaks hästi küsida. Ja Leedu pealinna ka mitte. Aga siis tuleb varsti piir ette.

Eks tõe kriteerium ole ikka praktika. Küsisin Jüri kilvasarjas, missugusel Läänemere saarel elab kõige rohkem rahvast. Oma meri, seda peaks ikka teadma. Isegi huupi pakkumise teel ei saanud MITTE KEEGI pihta. Ma ei lasknud siiski küsimust nulli, vaid andsin 4 tiimile punkti, kes vastasid selles arvestuses teise saare. Teksti panin sisse, et kuna Själland ja Fyn asuvad Läänemere ja Põhjamere piiril, ei arva ma neid ei Läänemere ega Põhjamere saareks.

Järgmisel aastal olin oma arust targem ja tegin Jürisse lihtsama küsimuse. Küsisin nii pindala kui rahvaarvu poolest Põhjamere suurimat saart. Täpsemalt öeldes andsin ette saare nime, pindala ja rahvaarvu, kirjutage, mis riigile kuulub! (Taani). Ära sa märgi, 3 Taanit sain.

Küsitakse ju ometi raskemaidki asju. Küsisin ka teisel pool Gröönimaad olevat Hansu saart ning rääkisin selle tähtsusest Taani ja Kanada vaheliste piiripingete põhjustajana. Küsisin selle inuitikeelset nime. Kuna ma juba kahtlustasin, et seda võidakse mitte teada, andsin ette neli varianti: Narvapaluk, Pärnupaluk, Tallinpaluk, Tartupaluk. Kes osales, see ehk mäletab, et nelja variandiga küsimus läks Jüris soolovastuseks.

Küsisin troopilist lainet. Leidsin suurepärase kaardi, sõna "laine" kraapisin maha, aga "troopiline" jäi järele. Kirjutasin üksikasjaliku jutu juurde. Augu järgi pildis oli ka näha, et see ei saa olla pikk sõna. Troopiline laine läks nulliringi. Võtke peaaegu ükskõik millise Atlandi ookeani taifuuni kirjeldus ette: tekkis Aafrika ranniku lähedal troopilise lainena ...

Missugune on USA kõige levinum tänavanimi? Kes ei teaks, et seal on tänavad nummerdatud ja seetõttu on kõige levinumaks tänavanimeks number? Noti soolovastus. Ja kaks ühepunktivastust vale numbri eest.

Bioloogiast küsisin männast. Sõnaline jutt ja pilt juures. Mitte ainsatki männast ei tulnud! Ma olin nii pahviks löödud, et andsin Parilale kännase eest punkti, kuigi need on hoopis ise asjad.

Mõista-mõista, mis see on: karapaks peal, plastron all, anapsiid keskel? Kui üht võõrsõna ei tea, ehk kolmest ühe tähendust ikka tead, eks? Karapaks on kilpkonna seljakilp, plastron kõhukilp, kilpkonnade ladinakeelne nimetus on anapsidae. Historia soolovastus.

Küsisin Rumeenia kõigi aegade tuntumat sarimõrvarit, nime andsin ette. Ütlesin juurde, et mõisteti surma. No mille eest võib surma mõista? Ikka sain: homo, kahesooline, selgeltnägija, vampiir. Mitte ühtegi sari- ega muud mõrvarit! Nojah, ta oli sarivägistaja ka. Mitte üht vägistajat ei tulnud. Soomuutja, abiellus oma isaga ...

Küsisin Eesti Päevalehe logo. Saalis istub kaks Päevalehe ajakirjanikku, Päevaleht oma logomuutust põhjalikult kajastas, ju ikka ära vastatakse? Vastati, 2 korda, sealjuures mõlemad Päevalehe ajakirjanikud vastasid valesti.

Küsisin Eesti kirjakeele seletussõnaraamatut. Kui palju on Eestis raamatuid, mille esimesest köitest viimaseni kulub 20 aastat? Ja mitme köite pealkirjad andsin ka ette. 5 õiget. Eesti keelde loodi uus kõneviis - 2 teadsid möönvat kõneviisi. Missuguse elukutse esindajad opereerisid antiikajal neeru-, sapi- ja põiekive? Kirurgid, eks? 3 kirurgi sain. Kes on habemega vanamees pildil, kusjuures ette öeldud, et jumal? Jehoova läks ka Lasnamäe soolovastuseks. Ma pean siinkohas kinni, kuigi nulliringe ja soolosid oli veel. Ja lõpuks läks tõde nulliringi, mille üle ma enam ei imestanudki.

Ma olen raskes olukorras. Ei tahaks libastuda Rootsi suurima saare küsimiseni, kuigi Läänemere rahvarohkeimat saart ei teatud. Piir on kitsas.
Kasutaja avatar
holte
Postitusi: 8422
Liitunud: 03.01.2005, 00:58
Asukoht: Rapla

Re: Taivo üksikmäng 21. mail

Postitus Postitas holte »

Taivo näited on päris head. Muidu, ka mina ei saa aru, miks ei või küsida
nn. "lihtsamaid" küsimusi, eriti kui on teada, et see lihtsus on üks väga
määratlemata asi.

EMV üksikmängus näiteks küsiti z-telge.. Lihtne küsimus, aga ma pidin ennast
katki mõtlema ja lõpuks meelde ei tulnudki. Raskusastme poolest on see
ajaloos ilmselt midagi sama kui: et kes raius Vene tsaaridest akna Euroopasse
või ma'i tea, kas just Leedu pealinn geograafias.. Ütleme, et Mali pealinn.

Põhiasju lausa peaks küsima, ma arvan, et vihjete peale, et otsitud osake jms
vastavad nn. tipud kergesti ära mingisuguse Higgsi bosoni küsimuse, samas kui
küsida, et mis loom see boson täpsemalt on, jäävad enamus hätta.
wikipärl: Pärast seda tegeles [Kaspar Jancis] kaks aastat muusika ja elatise teenimisega.
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Taivo üksikmäng 21. mail

Postitus Postitas polt »

Aitäh Taivo, mul on praegu silmad märjad. Naerust.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
cadman
Postitusi: 7764
Liitunud: 20.07.2005, 12:00

Re: Taivo üksikmäng 21. mail

Postitus Postitas cadman »

Midagi, paksu nahka, Taivo! Samas mu meelest on see lihtsalt meie kapseldumise probleem - ei saa enam isegi emakeelest aru. Ma siin testisin paari üsna lihtsa küsimusega küsijate mõtlemisvõimet ja sain kah päris hämmastavad tulemused. Ükski ilmatark ei suutnud pildilt näha suuri tähti BG, küll aga leiti igasuguseid huvitavaid trolliloogilisi asju. Teine, mis tundus veel veidram, et Olga Tshehhovat ei suutnud keegi pakkuda ja ka hiljem ei saadud arugi, millest jutt. Imeline, et kohene soolovastus tuli mu 81 aastaselt esivanemalt... Huvitav, mis piirist hakkab tänapäeval seniilsus. See on ikka suisa kurb, aga tegelikult täiesti normaalne kaitsereaktsioon sellele meediatulvale, mida mõni peab pühaks tõeks, mõni aga leiab vaid naerukohti (á la tervistavad Teraflu molekulid)...

Aga ole tubli ja ilmselt pead küsima ka lihtlauselisi küsimusi. Muidu tunnevad paljud end solvatud, sest ei saa küsimusest aru. Kuskohast siis see vastus tulla saab :P
Püstolreporter Sven Soiveri menüü: Magustoiduks olid puuviljad vahukoorega ja värskekapsasupp.
Sven

Re: Taivo üksikmäng 21. mail

Postitus Postitas Sven »

Taivo - roosa on Giro d´Italia liidrisärk
Vasta