Teadetetahvel 2014

Arutelu mälumänguteemade üle (Discussion Board)

Moderaatorid: aadu, Hallvatt

Vasta
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas polt »

See pidi olema oluliselt varem kui 1988 . Mul on kodus reas vimplid a la Tarvanpää Kilb 1984, 85, 86 ja teisi mänge ka.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
IS
Postitusi: 296
Liitunud: 03.05.2005, 19:27
Asukoht: Tallinn

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas IS »

Arvatavasti võttis Tarvanpää mänge korraldanud seltskond selle sõna mälumängu asenduseks kasutusele millalgi 1980ndate keskel.
Igatahes 1985. aastal on alternatiivsed Eesti võistkondlikud meistrivõistlused võitnud kilvaklubi Tarvanpää koosseisus Tenno Sivadi, Mikk-Jaan Mikk, Rein Leetmaa ja Elmar Nahko.
Ilmselt oli Hardi Tiidus1988ndaks juba selle sõnaga harjunud ja soovitas laiemalt kasutusele võtta.
leibur

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas leibur »

Eesti keele käsiraamatu järgi on tegu murdesõnaga: "Murdetüvesid ja -sõnu on aga kirjakeelde soovitatud lähiaegadelgi. Nt hola ‘folk, folkmuusika’, kilb (kilva) ‘mälumäng’ (ja kilbar ‘mälumängur’)."
Etümoloogiasõnaraamatu järgi on soome laen: "Laenatud kirjakeelde 20. sajandi teisel poolel."
ToivoK
Postitusi: 433
Liitunud: 30.04.2011, 20:31

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas ToivoK »

Kunagi kuskil mingitel asjaaoludel küsisin seda ja minu inf pärines mingist 80te algul ilmunud raamatust Uudis- ja unarsõnu. Praegu paraku enam ei mäleta, oli vist Ain Kaalep.
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas polt »

Ma mäletasin ka nagu Kaalepi osalust, siis ma väga mööda ei pannud...
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas tauno »

Pool hooaega möödas, võimalus teha statistikat karikasarja etappide ja olulisemate võistkonnamängude kohta. Numbrid näitavad, et osalejate arvu langus paraku üha süveneb. Ainsana on mullusest varem osalenuid olnud Vändras, kus on hulk osalejaid, kes jällegi ei käi kuskil mujal (kuigi võrreldes varasemate aastatega on ka seal osalemine langenud, nt 2008 oli veel 31 osalejat). Kahanemist näeme kõik, aga head rohtu pole vist teada... kohalikul tasemel on asi stabiilsem, igasugustel teisastel üritustel nagu kõrtsimängud jms on rahvast vaat et rohkem kui enne. Kuidagi oleks vaja ehk ka promo juurde saada, kuigi seegi on habemega jutt.

Haapsalu (noh, Tallinna) paar - mullu 21/tänavu 16 paari
Vändra 17/22 osalejat
Tartu paar 23/ 22 paari
Sireli mäng 9 / 7 võistkonda
Maakilb 65 / 57 võistkonda
Viljandi paar 17 / 15 paari
Pirita üksikmäng 29/ 22 osalejat
Paide paar 20 / 17 paari
Vilniuse Žalgiris
Kasutaja avatar
erkal
Postitusi: 5641
Liitunud: 03.01.2005, 00:29
Kontakt:

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas erkal »

Kui võimalik, muutke süsteemi vähe põnevamaks. Kohalikel paarimängu turniiridel võiks ju paarilised olla loositud vahelduseks või mingi muu süsteemiga. Harrastajatasemega mängurid tahavad ka vahel medalihõngu tunda. Juba seal 5-6 koha peale heitlemine paneks mul isiklikult küll juba vere käima. Hetkel tundub, et teil 4-5 paari on, kes iga kord teevad puhta töö.
Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas tauno »

kahtlustan et selle peale võib osalejate arv ka langeda...
võib-olla on üks variant mänge rohkem kuhjata, st neid toimub harvem, aga samal päeval on näiteks nii selle kuu üksik- kui paarismäng? Praegu on see praktika ainult spordimängudega, aga nii ehk oleks vähem probleeme aja leidmisega? (st piltlikult öeldes tuleks kuus vähem nädalavahetusi sellele kulutada?) eks seda on ju ka varem räägitud, aga vist erilist üksmeelt ei leitud...
Vilniuse Žalgiris
Kasutaja avatar
his master's voice
Postitusi: 1306
Liitunud: 03.01.2005, 09:43

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas his master's voice »

Ma toetan ka seda ideed, ideaalis võiks kord kuus septembrist-aprillini olla üks üksikmäng, üks paarismäng ja üks spordimäng. Mais siis meistrivõistlused. Selle süsteemi üks häda on see, et ilmselt ei mahuks kõik mängud ühele päevale ning kahepäevast üritust tehes toimuksid mängud vaid valitud kohtades.
illar
Postitusi: 226
Liitunud: 13.04.2009, 21:38

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas illar »

Erkalilt siiski hea point (just see, et süsteemi võiks kuidagi põnevamaks muuta), võiks kõrva taha panna. On hea, kui vahepeal avaldatakse ka arvamust stiilis, et mida võiks teha, et mängima tuldaks.
Huvitav on see, et meil on viimasel ajal kuidagi eelisarendatud mänguliigiks kujunenud paarismäng, kus on tegelikult kõige raskem pildile pääseda ja tulemused etappide kaupa suuresti ette teada. Äkki ikkagi rohkem rõhumist individuaalidele, millest vähemtugevamad (siin peab muidugi panema selge kriteeriumi) mälurid saaksid osa võtta paaridena vms?
Ka sellega nõus, et mänge võiks kuidagi integreerida. Näiteks oleks võinud Maakilva vooru maha pidada paralleelselt Paide mänguga ja samade küsimustega, enamik Paide paarika eesotsas olijatest minuteada ju niikuinii Maakilval ei käi. Saaksid Maakilva mängurid kvaliteetsema komplekti ja võimaluse enda taset Eesti tippudega võrrelda. Ei saa aru, kust pärineb arusaam, et Eesti valdade-linnade võistkonnad ootavad ja tahavad mängida ainult neid nn retromänge. See integratsioon sunniks äkki oma satsidesse kaasama mõnevõrra rohkem nooremat rahvast ja tekitama neis huvi ka selle vastu, mis väljaspool Maakilba toimub. Arvan, et Maakilva peakorraldajaga koostöös on võimalik mingeid lahendusi leida. Praegusel kujul (arvestades küsijate koosseisu ja nende osavõtmist muust EML-i süsteemis toimuvast kilvaelust) see Maakilb pigem pärsib ala arengut.
illar
Postitusi: 226
Liitunud: 13.04.2009, 21:38

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas illar »

Ja veel selline mõte, et lisaks võitjatele võiks EML äkki hooaja lõpus tunnustada (kas siis meene, diplomi või lihtsalt käepigistusega) valjul häälel ka neid, kes ala propageerimisel käe külge pannud, näiteks Holte oma ajalehe või Timo raadiosaatega jne.
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas polt »

Maakilva ainus mõte on osavõtumaksude näol EMLile midagi sisse tuua. Ma tõsiselt imestan miks küsijad üldse veel ponnistavad. Vanad mängud on ju olemas. tuleb teha Copy paste ja kõigil lihtsam ja odavam.
No minu arvelt on ka näiteks toimunud osalejate arvu vähenemine.
Krt ma ei viitsi enam- kõik on aasta aastasse sama. samad küsijad, samad kohad sama esikolmik, tihti on isegi küsimused samad. naisi ei ole after partysid ka mitte. Vesi seisab noh!
Täielikult tõmmati minu arust vesi peale asjale sellega et Indrek Paavle üksikmängu pole enam kalendris.See eelmise aasta kolmapäevane variant on ikka mälumängu mõnitamine. Täpsemalt nende mõnitamine, kes ei ela Tartus ega Tallinnas.Intsu mäng on aastaid olnud ainuke,mis meeldivalt üllatab. Alati olid erinevad võitjad-lõpuni tihe konkurents ja kvaliteetsed küsimused.
Mulle väga meeldiks variant kus Intsu peal oleks ainult küsimused ja keegi teine orgunniks kõik muu. Ma olen nõus kui EMLi kalendrisse lisataks igaastane üksikmäng Pärnus-kus küsimuste eest vastutab Ints ja co auhinnad, ruumid ja muu orgunn oleks aga minu poolt.
Ja kui üleestilist mängu teha siis ikka Jüri mängu baasil.Samade küsimustega üle eesti kolmapäeviti. See oleks kvaliteetsem ajaviide ja selle nimel oleks mina näiteks Pärnu mälumängukalendrit muutma.

Kas mais Balti matsi teeme? Pärnus? Koht on. Sponsorid saaks taha. Vaja on kvaliteetseid küsimusi, mis koostataks arvestusega et lätlased ei sooritaks peale mängu enesetappu. Ja soomlased tuleks ka kutsuda.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas polt »

Idee sellest et korra kuus septembrist kuni maini oleks üks mälumängunädalalõpp-veel parem üks päev on mulle vägagi meeltmööda. Kui alustada kell 11 individuaaliga jätkata kell 15 paarikaga ja lõpetada kell 18. spordikaga on see ju täiesti normaalne päev.80 +80 + 50. Rohkem ei oleks mõistlik.(kuigi kuulen juba mõne mehe hädakisa, et miks nii vähe) Loomulikult ei peaks neid mänge tegema kõiki üks inimene.
Alaustaks näiteks septembris Nõmmel. Maiste teeb individuaali. Nõmme sarja vedajad paarika ja keegi tallinna poole spordigurudest Habal? spordika. Oktoobris toimuks sama asi näiteks Viljandis/Vändras
Novembris Tartus, Detsembris Paides(soovitaksin muidugi mängu nädalajagu eetepoole tuua), jaanuaris paikusel, Veebruaris Keilas, Märtsis Rakveres, Aprillis Otepääl, Maisse jääks siis meistrikad. Loomulikult on kohad ja kuud asetatud suvaliselt.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
ak
Postitusi: 532
Liitunud: 01.03.2007, 12:20
Asukoht: missioonil

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas ak »

Arvan, et hobi- ja kõrtsikilvarid tulevad mängudele pigem kambaga (3-5 nägu) kui üksi või kaksi. Samas võivad just need pubimängud olla piduriks oma süsteemidega: duubeldamised, loobumised, 1-3 punkti vihjed, millest viimane a la tegu on Eesti rahvuslillega, siis visatakse neile ette korraga 5 küsimust ja 7 minutit aega.
Kasutaja avatar
erkal
Postitusi: 5641
Liitunud: 03.01.2005, 00:29
Kontakt:

Re: Teadetetahvel 2014

Postitus Postitas erkal »

Tean et seda ei ole niisama lihtne teha, aga pakuks välja A ja B gruppidesse jagamist. Asjata ei jagata spordis võistlejaid tugevusgruppidesse. Mingi stiimul peab ka mitte nii andekatel sportlastel või siis mälumängu puhul harrastajatel olema. Süsteem võiks ju olla, et iga aasta lõpus teatud arv rahvast vastavalt B-grupist tõuseb ja A-grupist langeb. Keeruline ta on, aga harrastajale põnevam kindlasti.
Hetkel on see nagu vormel 1, kes see igavesti seal taga tiirutada ikka tahab.
Vasta