Kopirait

Arutelu mälumänguteemade üle (Discussion Board)

Moderaatorid: aadu, Hallvatt

Vasta
huko
Postitusi: 36
Liitunud: 16.02.2007, 20:31

Kopirait

Postitus Postitas huko »

Kaasgeeniused! Mul paluti hakata korraldama ühes kenas Tartu asutuses kord kuus mälumänge. Idee peas, et esimese mängu küsimused teeks nende mängude põhjal, mis 2008-2009 hooajal juba korraldet ja kilvalehel üleval on. Et tutvustan noppeid Eesti tipptasemelt!! Vastustelehele panen viited juurde, kelle mängust küsimus võetud on ja puha. Kas on keegi, kes ei soovi, et ma tema tehtud küsimusi kasutaksin? Palun andke siin jaotuses sellest märku!
Kasutaja avatar
Taivo
Postitusi: 1962
Liitunud: 25.11.2008, 17:31
Asukoht: Internet loomulikult. Igaüks, kes ei ela, asub Internetis.
Kontakt:

Re: Kopirait

Postitus Postitas Taivo »

Luban oma kilvaliidu saidil avaldatud küsimusi vabalt kasutada mis tahes otstarbel, sealhulgas luban nende piiranguteta levitamist, ärilisel otstarbel kasutamist ja vaba modifitseerimist.
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Kopirait

Postitus Postitas polt »

Huko poolt toodul kujul ja eesmärgil võib mu küsimusi vabalt kasutada. Küll ei meeldiks mulle see kui neid luba küsimata raamatutes avaldatakse-ilma viidete ja muu taoliseta.
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
insu
Postitusi: 388
Liitunud: 02.01.2005, 17:29
Asukoht: Tartu

Re: Kopirait

Postitus Postitas insu »

Olen Poldiga täpselt samasugusel seisukohal.
Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Re: Kopirait

Postitus Postitas tauno »

Muide, see on üsna huvitav probleem. Kui hetkeks unustada igasugused moraalsed dilemmad, siis seaduse järgi küsimus kui selline copyrighti alla ei käi. Küll aga võib copyrighti alla käia küsimuse konkreetne kirjapilt. Kunagi avaldasime mingi Mnemoturniiri küsimuste raamatu, siis oli samuti teemaks, et kellele õieti peaks maksma? ERR juristid tegid lõpuks selgeks, et kuna inimesed on küsimused vabatahtlikult saatnud, siis nad on õigustest loobunud. Nii et õigus jäi raadiole.
Samas on ilmunud hulk muid raamatuid, kus on kasutatud ka eri mängudel, seal samas Mnemoturniiiril, võib-olla isegi Mnemomaratonis või kus iganes küsitud küsimusi. Seaduse järgi on see piiripealne juhtum. Näiteks küsimust "Mis on Aafrika läänepoolseim pealinn?" pole mitte kuidagi võimalik copyrighti alla panna. Samas, kui näiteks küsimus on tausta seletavas stiilis 5 rida pikk ja seda kasutatakse samas sõnastuses, siis on tegu vargusega.
USA tuntud mälumänguri Ken Jenningsi raamatus on ka räägitud kohtuasjast mälumänguküsimuste kogumike suhtes. Nimelt üks mängujuht kahtlustas pikemat aega, et tema küsimusi kasutatakse raamatutega raha teenimisel, aga asja polnud võimalik hästi tõestada - kuni ta avastas ühe vigase küsimuse, mida oli keegi kasutanud nö "oma" kogumikus. Ja kuna see oli nii selge viga, siis oli näha, et see on teise pealt maha pandud ning kohtuasi läks läbi.
Vilniuse Žalgiris
Kasutaja avatar
holte
Postitusi: 8422
Liitunud: 03.01.2005, 00:58
Asukoht: Rapla

Re: Kopirait

Postitus Postitas holte »

Vat Poldi puhul on kopirait vist võimalik, kui kasutada tema küsimust samasugusena,
tema tavalises originaalses kirjaviisis - see oleks tõesti autoriõiguste rikkumine.
Muus osas on tavalise küsimuse kopiraitimine enamjagu üldse võimatu, sest see põhineb
(loodetavasti) ikka õigel avalikul informatsioonil. Kes väga tahab (C) vaidlustesse laskuda,
hakake aga küsima, et kes oli Aadama 1. poeg ja mis on Tansaania pealinn - ning siis ostke
paar välismaist trivia raamatut (mis sellistest küsimustest kubiseb) ning hakake aga hagema :lol:
Nii et kardetavasti võtaks kohus jutule tõesti vaid siis, kui väga nahaalselt suures ulatuses maha
viksima hakatakse ja isegi komakohti teise kohta ei panda. Või millegi poolest väga originaalne
küsimus kuidagi huugama pannakse. Mu arust pole neid siin eriti, või on?

Ega praegusel ajal ei saagi enam kindel olla, kas meil mingeid õigusi ongi, nt Facebook ju kuulutas
kõik omasisesed tekstid enda omaks, äkki on phpBB foorumitega midagi samalaadset?
Kusjuures - ma ei imestaks eriti..
wikipärl: Pärast seda tegeles [Kaspar Jancis] kaks aastat muusika ja elatise teenimisega.
Kasutaja avatar
cadman
Postitusi: 7764
Liitunud: 20.07.2005, 12:00

Re: Kopirait

Postitus Postitas cadman »

No selle natsionaliseerimisega on ikka veidi Eesti Autorikaitseseduses veidi öledud. Autorlus on võõrandamatu õigus ja on autori otsustada ka kollektiivse töö korral, kuidas seda süüakse ja kellele antakse. Omaette teema on tellimused ja palgatöö, mille korral levitamisõigus läheb üle. Autoriõigus aga mitte. Et kui Sul oleks Facebookiga asju ajada ja nende server asuks Eestis, siis...

Aga üleüldse on mul kah sageli tunne, et kõik mõistlik on ammuilma ära küsitud. Ja kõikse tänapäevasem jutt kusagil pea juba antiiktsitaadina kirjas, et kui ikka hakatakse karvu lõhki ajama, siis oi-oi. :evil:

Tegelt Tauno vist võiks siin täiesti ammendava epistli pidada 8) Või õigupoolest ongi juba pidanud. :oops:
Püstolreporter Sven Soiveri menüü: Magustoiduks olid puuviljad vahukoorega ja värskekapsasupp.
Kasutaja avatar
Matis
Postitusi: 2880
Liitunud: 02.01.2005, 14:48
Asukoht: Kilingi-Nõmmes loomulikult. Iga lõngus elab ainult siin
Kontakt:

Re: Kopirait

Postitus Postitas Matis »

Luban omi küsimusi kasutada, sest mälumänguküsimus ei ole kondoom, mida ükskord tarvitada võib. Peaasi, et on viidatud, kust need küsimused on võetud.
Mulle meeldib, kui ema käitub spartalikult
Kasutaja avatar
punukana
Postitusi: 4752
Liitunud: 11.01.2007, 14:31
Asukoht: Rapla loomulikult. Iga ebanormaalne inimene elab Raplas.

Re: Kopirait

Postitus Postitas punukana »

Näha kohe, et noor poiss ja alles roheline. Ei säästuajal nii kondoomidega ringi käida, ennem tehakse neist kas või mälumänguküsimusi.
"Nägin saalis ka treener Jüri Pritšinit, kes istus tribüünil minust kiviviske kaugusel." (Ivar Jurtšenko korvpalli karikafinaali kommenteerides)
Kasutaja avatar
Matis
Postitusi: 2880
Liitunud: 02.01.2005, 14:48
Asukoht: Kilingi-Nõmmes loomulikult. Iga lõngus elab ainult siin
Kontakt:

Re: Kopirait

Postitus Postitas Matis »

punukana kirjutas:Näha kohe, et noor poiss ja alles roheline. Ei säästuajal nii kondoomidega ringi käida, ennem tehakse neist kas või mälumänguküsimusi.
Nohjah. Eks neil ole õhupallitarve, veepommitarve jne.
Mulle meeldib, kui ema käitub spartalikult
Kasutaja avatar
holte
Postitusi: 8422
Liitunud: 03.01.2005, 00:58
Asukoht: Rapla

Re: Kopirait

Postitus Postitas holte »

to: cadman

autorlus on midagi muud - millegi uue tegemine.
küsimus on paraku mingi fakti sõnastamine küsimärgiga,
ehk siis tegelikult juba kellegi poolt avastatud tõsiasja (mis on ehk
kopiraitimata) uusversioon elik repro.
Seetõttu ongi humoorikas, et keegi tahab kellegi pealt mahaviksitud
asja enda nimele kirjutada.
Asja avastajad, kellel ehk oleks mingi õigus kopiraidile, teeksid paraku VÄGA HALBU
mälumänguküsimusi. Sel lihtsal põhjusel, et keegi peale nende ei tea vastuseid.
wikipärl: Pärast seda tegeles [Kaspar Jancis] kaks aastat muusika ja elatise teenimisega.
Kasutaja avatar
cadman
Postitusi: 7764
Liitunud: 20.07.2005, 12:00

Re: Kopirait

Postitus Postitas cadman »

Et siis uute sõnadega küsimuse väljendamine ei olegi :P

Olgu, ma muidu jauran. Aga - ütle mulle, mille poolest erinevad "Wild Side Of Life", "Great Speckled Bird" ja "It Wasn't God Who Made Honky Tonk Angels"? Nii paradoksaalne, kui see ka pole, siis autorite poolest, kuigi on täpselt üks ja sama laul. Et issanda teed on ikka vahel väga imelikud. Eriti autorikaitses.
Viimati muutis cadman, 12.03.2009, 16:00, muudetud 1 kord kokku.
Püstolreporter Sven Soiveri menüü: Magustoiduks olid puuviljad vahukoorega ja värskekapsasupp.
Kasutaja avatar
holte
Postitusi: 8422
Liitunud: 03.01.2005, 00:58
Asukoht: Rapla

Re: Kopirait

Postitus Postitas holte »

No Sa sikutad selle küsimuse oma liivakasti ja ma tunnen seal end ebakindlalt, aga üldjoontes -
ehk siis küsimuste ümbersõnastamises, ega need sõnad on ju ka kellegi poolt väljamõeldud ja miks
nemad pappi ei saa? Ma olen kuskil isegi väitnud, et ainus õige patent on see, mis end ise kaitseb ja
tegelikult, kui ameerikalik suhtumine oleks varem hakanud, siis istuks me veel ümber lõkke, igal oma
kallis patentnui käes.
Me olemegi ju sellepärast edukad, sest oskame imiteerida. Nüüd on leiutatud imiteerimisest raha emiteerimine.
Samas on iga asja leiutajal ju ajaline eelis. Seadusega on tehtud sellest pigem lõks... Äkki saab kedagi
"varastamiselt" tabada.

Et oma muusikalist tabamatust demonstreerida, oled Sa kuulanud Mattiiseni "Murtud käe rondot" ja
Dempsey & Makepeace tunnusmeloodia põhiliini ja neil vahet teinud? Aga mida ikka 7 noodiga teha annab... :wink:
wikipärl: Pärast seda tegeles [Kaspar Jancis] kaks aastat muusika ja elatise teenimisega.
Kasutaja avatar
cadman
Postitusi: 7764
Liitunud: 20.07.2005, 12:00

Re: Kopirait

Postitus Postitas cadman »

No hetkel on pigem olukord, kus see nn.autorikaitse on pigem saanud arengu takistuseks kui autori sissetuleku toetamiseks. Eriti muidugi muusikas, kus Rattus suisa rahvalaulude eest pappi küsib. Eks nende küsimustega ole kah nii, et on ikka üsna raske tõestada, et see kasutaja ei ole sedasama asja ise välja mõelnud. Sama on nende sententside kuuluvusega. Ja üleüldse, kui Edison omal ajal poleks, siis oleks ma ikka paganast rikas mees oma patendirullidega eksole :-)

Tauno rääkis eespool sellest haprusest. Ja noh, eks teine äärmus sellest on see Salomon Linda Mbube, Wimoweh või Lion Sleeps Tonight, kus vorm iseendast on juba autorlus. Ja sisu enam ammu mitte. Ebaõiglane on see küll ja mulle päris meeldis selle tegelase viisakus siin teema alguses. Ja taolisele annaks enda küsitud asjad kah päris muidu, eriti kui ta viisakalt ütleks, et see on selle või teise tegelase ainetel :D
Püstolreporter Sven Soiveri menüü: Magustoiduks olid puuviljad vahukoorega ja värskekapsasupp.
Kasutaja avatar
holte
Postitusi: 8422
Liitunud: 03.01.2005, 00:58
Asukoht: Rapla

Re: Kopirait

Postitus Postitas holte »

Ei, viisakus on tänapäeval tõesti haruldane ja on meelitav.
Samas on taunol 100% õigus selles, et faktiliselt õige tekst pole
kopiraiditav, patentida saab ainult hälvet tõest või siis erinevust -
näiteks Sinu luulelised küsimusteeelsed allüürid oleks väga kergelt
äratuntavad, kui keegi nad maha kopipasteeriks :)
wikipärl: Pärast seda tegeles [Kaspar Jancis] kaks aastat muusika ja elatise teenimisega.
Vasta