Kuma Talvekilb 2007

Arutelu mälumänguteemade üle (Discussion Board)

Moderaatorid: aadu, Hallvatt

Rein Hiob

Postitus Postitas Rein Hiob »

Juhuslikult Brunei oligi meil üks võimalikest variantidest. Oli valida kas mõnd monarhistlikku riiki või riiki, kus on realiseeritud suurejoonelisi projekte. Pakkusime Brasiiliat, aga see Brunei sultani maja on muidugi ajakirjandusest läbi käinud.
Ja kahjuks Kalevipojani jõudsime siis, kui vastused olid juba ära antud... Noh, see ongi paremate ja kehvemate mälumängijate vahe, et viimastel paljud asjad ei ole kiiresti oma mälust niiöelda välja võetavad.
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas polt »

Kalevipojaga on sihuke lugu, et ausalt öeldes me kumbki Andresega ei teadnud aga ühtegi teist raamjatut mis sobiks ei suutnud ka välja pakkuda.
Loogiline et Eesti teos, loogiline et mehest!Tüüpiline Eesti mees Kalevipoeg.
Elementaarne! Pealegi on seda saadavalk ka esindusliku kinkeraamatuna.
Jõle huvitav oleks muidugi kuulata milliseid variante teised pakkusid?
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Kasutaja avatar
Matis
Postitusi: 2880
Liitunud: 02.01.2005, 14:48
Asukoht: Kilingi-Nõmmes loomulikult. Iga lõngus elab ainult siin
Kontakt:

Postitus Postitas Matis »

polt kirjutas:Kalevipojaga on sihuke lugu, et ausalt öeldes me kumbki Andresega ei teadnud aga ühtegi teist raamjatut mis sobiks ei suutnud ka välja pakkuda.
Loogiline et Eesti teos, loogiline et mehest!Tüüpiline Eesti mees Kalevipoeg.
Elementaarne! Pealegi on seda saadavalk ka esindusliku kinkeraamatuna.
Jõle huvitav oleks muidugi kuulata milliseid variante teised pakkusid?
Me isaga ei osanud muud panna. Kõhklusi ja kahtlusi oli.
margu
Postitusi: 200
Liitunud: 11.02.2005, 16:53
Asukoht: Haapsalu
Kontakt:

Postitus Postitas margu »

Tegelikult on väga tore, et ühe mängu kohta arvamusi avaldatakse. Järelikult pakkus mäng mõtlemisainet ja juba see on hea.
Kui pedagoogikast lähtuda, siis agressivsust põhjustab tihti see kui palju lapsi on kängitsetud kitsukesse ruumi. Võib-olla on nurisemine ja vastastikune kritiseerimine põhjustet just väikesest ruumist, kus kilb toimus.
Olen nõus ühe eelnevalt Matise poolt öeldud repliigiga - tore, et kõik mingid meened said. Ja üks meeldiv asi veel - korraldajad lubasid viia oma transpordiga inimesi Mäole bussi peale. Kuigi jah, oleks saanud mängu teha rütmikamalt.
Keilasse kavatsen tulla, pea otse lennujaamast. Olen kindlasti väsinud, kuid kuri.
IS
Postitusi: 297
Liitunud: 03.05.2005, 19:27
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas IS »

Minu arvates olid Tauno poolt laidetud küsimused paljuski ju tüüpilised euroküsimused, mida siin foorumiski tihtipeale moodsa mälumängu eeskujuks tuuakse. Fakt (tihtipeale uuemast ajakirjandusest), mis nõuab selle kindlat teadmist.
Antud variandiküsimustele oli tegelikult aga enamus vastuseid loogiliselt väljamõeldavad (va mammi, kelle kohta oli valida tegelikult 2 variandi vahel - ka karukoopas võib ju sündida).
Meil jäi aga Sheffield vastamata küsimuse pisut eksitava sõnastuse tõttu, sest et Inglise esiliigaks võib otsetõlkes pidada ju "League One"i, kus aga Sheffieldi võistkonnad ei mängi.
Aga vähemalt mängujuhi koostatud küsimused vastasime 100%-liselt ära !
Ja ega Tiit Kuninga küsimusi polegi ju ammu vastanud, kuigi nendega nii hästi ei läinud.
Mis puutub mängukohta, siis ju öeldi, et tavapärane mängupaik- restoran oli ootamatult reserveeritud. Ega see žürii mittenägemine ka erilist masendust mängu ajal ei tekitanud (see-eest üsimusi toonud ja korjanud tütarlapsi õnneks aeg-ajalt ju ikka nägi). Igatahes on Paide mängukohana kõikjalt üle Eesti kohale sõites üsna hea, nii et seal võiks ikka mänge edasi teha.
külaline Enn Kauber

Postitus Postitas külaline Enn Kauber »

Mitte kuidagi ei saa rahul olla 30. veebruari küsimusega. Sellest päeva pole Gregoriuse kalendris kunagi olnud. Kirja- või trükivea tõttu on võib olla kusagil kirjas, et midagi on juhtunud ka 32, 33 jne kuupäeval. Kas seda peaks siis kohe küsima. Tegelikult see daam sündis ikka mingil reaalsel kuupäeval.
Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Postitus Postitas tauno »

Võrdlus em-i küsimustega tundub üsna kohatu (em-il oleks neist sobinud küsida vast küsimusi nr 4, 5, 7, 12, 25, 26, 35, 39, 51, 55). Variandiküsimused jäägu teleseebikatele

Mulle tundub et tegelikult pole asi üldse paide paarismängus, vaid see on mingi vana lööma järg :)
Nagu foorumis ikka, siis pole konstruktiivseid dialooge, vaid üksnes ajuti ristuvad monoloogid.
Vilniuse Žalgiris
IS
Postitusi: 297
Liitunud: 03.05.2005, 19:27
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas IS »

Eks see diskussioon ole jah pisut üldisemaks läinud, kui vaid Paide paarismängu puudutav. Löömast on asi aga kaugel. Minu arvates on aga siin küll jõutud vähemalt ühele ühisele järeldusele, et kuivad faktiküsimused, millest midagi tuletada ei saa, ei ole head küsimused. Aga millegipärast seostuvad mulle üherealised faktiküsimused ikkagi peamiselt välismaalaste tehtuga (vaadake näiteks soomlaste küsimusi Tartu-Tampere mängudes). EM-il ja MM-il on tõesti küsimustele viimasel ajal teksti juurde lisatud, aga alati pole pikem tekst ka oluliselt informatiivsem. Loomulikult on aga ka tõsi see, et osa küsimusi on mängudes tahes-tahtmata lühemad ja puudutavad mingit konkreetset fakti (näiteks, et kes on kuuldava teose helilooja). Kõik küsimused ei saa pikas mängus olla tuletuslikud "pärlid", sest tahes-tahtmata jääb mõtlemisajast puudu ja ei jõua kõiki mõttekäike lõpuni mõelda (eriti üksikmängus), ning seetõttu on väga hea mõni vastus kohe kirja panna ja edasi teiste küsimuste vastuseid tuletama hakata.
Kets

Postitus Postitas Kets »

Küllap on Tauno näited sageli ka kohatud. Kindlasti on Indrekul suurem MM-i ja EM-i kogemus kui ükskõik kellel teisel, seetõttu tasub Indreku arvamust pidada objektiivsemaks kui teiste omi. See pole muidugi teemaks aga vahepeal, eriti pärast Indreku eelmist kirjutist, tekkis mõte, et kui Hugo Tang oleks oma küsimuste autorluse puhul varjunud Kevin Ashmani või Pat Gibsoni nime taha, siis oleks kõik OK. Küllap saavadki 500- või 1000-küsimuselised mängud olla faktitundmisele, mitte loogilisele tuletusele, muidu peaks ju mitu ööpäeva mängima. Ehk seetõttu ongi 50-ne, 60-ne või 75-e küsimuselised mängud etemad. Ega kvaliteedi ja kvantiteedi vahele ei saagi alati võrdusmärki panna. Igal juhul ilusat Jõuluaega kõigile!
Kasutaja avatar
tauno
Postitusi: 3066
Liitunud: 03.01.2005, 10:27
Asukoht: Vabaduse väljaku trammipeatus

Postitus Postitas tauno »

järjekordne (tagurlik) monoloog

hää küll, miks mina oma subjektiivse maitse järgi pidasin neid küsimusi kas parandamist vajavateks või halbadeks:

1 - tuleb puhtalt teada fakti, et Gibraltar osaleb saarte mängudel. loogikaga tuletamine pole võimalik, pealegi on saarte mängud väga marginaalne üritus
4 - Darmstadt, samuti alles küsiti
6 - loeteluküsimus. probleem olnud vist selles, et juristi ja advokaati ei võrdsustatud
7- palju küsitud
8 - turovski küsimus. reeglina on paremad need küsimused, kui inimest küsitakse tema tegelike saavutuste järgi, mitte nii, et tegi ka midagi sellist, mis tema eluloos ilmselt erilist saavutust ei kujuta - pealegi veel kuskil väikses amatöörteatris. umbes nagu küsida korvpallurit, kes kuskil kokasaates ka suppi tegi.
9 - puhas faktiteadmine, ei mingit tuletamist. teistpidi küsides olnuks pisut parem
11 - kui kindlalt ei tea, siis võiks pakkuda 100 varianti. lühike faktiküsimus, milliseid võiks suvalisest faktikogust võtta sadade kaupa.
13 - juba rohkem maitse asi, aga kas tõesti peaks teadma?? (sama loogika, et kui küsitakse näiteks tuntud filminäitlejat ja mängija, kes ei tea, tembeldab selle "mõttetuks noorte coca-colaks")
15 - siin on valida kalevipoja ja piibli vahel ja vaevalt riik nüüd piiblit kingiks
16 - pildiküsimus. muu tekstita lihtsalt üks logo. samuti ballast, sest selliseid küsimusi saab koostada 100 tk tunnis (Kes?Mis?Kes?Mis?)
21 - vana mnemoturniiri küsimus, seega pisut mõttetu
23 - lühike faktiküsimus, ilma taustata
29 - tüüpiline pildiküsimus "kes?". lõputult küsitud
30 - sarjast "eesti valdadade vappe" ehk jälle pildiküsimus "mis?"
36-40 - halvad, sest variandiküsimused on alati halvad. üks ka sisuliselt vale
41-43 - kohalik pudipadi. Hesse küsimus 100 x küsitud, Tyri järv "ballast" - atlast sirvides võib sarnaseid küsimusi teha lõputult, selle asemel et küsida midagi huvitavamat (ja ega siin peale Norra midagi muud vastata suurt pole)
45 - Andurit küsiti ka EMV finaalis
46 - küsitud varem korduvalt, sh Maakilvas 2x
50 - järjekordne lühike ja taustata faktiküsimus (aga mis siin muud ikka pakkuda oli)
52 - vaieldava loomuga loeteluküsimus, kus pole ka öeldud küsitavate komponentide arvu
56 - kui ei tea, siis hoonete olulisusele viitamine vihjaks millelegi enamale kui spordirajatistele
57 - vigane

Läbiv häda oli see, et enamik küsimusi olid väga napid lausekesed ilma erilisi taustata. (Mõnede kirutud EM-il on sellised küsimused valdavalt minevik.) Probleeme tasakaalustatuse, mõningaid harjumuspäraseid teemasid väga vähe ja küsimus oli sageli teemast väljas (st filmiküsimus pole päris filmiküsimus, teatriküsimus pole päris teatriküsimus, nagu ka ajalugu ja geo jne).
Tegelikult on muidugi nähtud hullemaidki mänge, aga kui juba arutlemiseks läks...
Ütleks veelkord, et kui on inimesi, kellele meeldivad just sellised mängud nagu Paides või Keilas, siis pole ju selles midagi halba. Need, kellele ei sobi või meeldi, ei pea osalema. Kellele sobib või meeldib, need ilmselt jäävadki osalema. Mina võtan sõna peamiselt sellepärast, et väljendada selle poole arvamust, kellele meeldivad teistsugused mängud - et ka see hääl oleks esindatud. Eks kõik on oma huvide eest väljas.
Viimati muutis tauno, 19.12.2007, 11:00, muudetud 3 korda kokku.
Vilniuse Žalgiris
Kasutaja avatar
Henry IX
Postitusi: 7743
Liitunud: 25.03.2005, 21:40
Asukoht: Kännus, Tallinnas

Postitus Postitas Henry IX »

Kui Tauno väited on tagurlikud, siis tuleks vast põhjendada, kus või milles Tauno eksib.

Kui kellegi küsimused ei vasta nõuetele, tuleks kirjutada, mis mingi küsimuse juures ei vasta nõuetele. Sellisest dialoogist oleks edaspidi küsimuste koostamisel kasu kõigile.

Katsume tõepoolest olla objektiivsemad ja ärme muudame dialoogi tigedate monoloogide reaks.
Fabregas sooritas väljakule väljaheite.
Kalev TV kommentaator
Kasutaja avatar
polt
Postitusi: 8190
Liitunud: 05.01.2005, 11:57
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas polt »

Mina ei saanud üldse aru mida tenno viimase postitusega öelda tahtis-peale Indreku varvaste lakkumise muidugi? :lol:
Aga no ma olen ka ainult ehituskaupade müüja ametis.Siin oli vist mingi kõrgem filosoofia mängus.Tõenäoliselt arusaadav ainult kesikbürokraatidele kui eriliselt valgustatud inimestele.
Tegelikult ma ei saa aru miks siin sõna võtavad inimesed, kelle viimased asjalikud mängud jäävad aastakümnete taha ja kes pole ka tegevkilvaritena viimasel kümnendil midagi saavutanud. Minu arust on nad mälumängust võõrdunud!
Ainult seda ma tahtsingi öelda...
Arenege!( Ka taandareng on areng!)
Rein Hiob

Postitus Postitas Rein Hiob »

Aitäh taunole põhjaliku kommentaari(10.46) eest. Selle kriitikaga võib põhiliselt nõustuda. Eriti sellega, et 38. küsimuse vastus on sisuliselt vale nagu kirjutas ka Enn Kauber ja ainuke võimalik õige variant oleks saanud olla karukoobas.
Aga ma ei saa aru, miks variandiküsimused peaks olema põhimõtteliselt halvad?
Veel 23. küsimuse kohta niipalju, et seal oli ju taustaks metaboliseeruv energia, mis andis võimaluse vastata.
IS
Postitusi: 297
Liitunud: 03.05.2005, 19:27
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas IS »

Jah, ehk kuluks selline analüüs ära kõikide (olulisemate) mängude puhul. Võib-olla ka omapoolsed kommentaarid mõnedele eelnimetatud küsimustele.
Kui 8. vastus oleks olnud Mati Kaal (nagu me vastasime), siis oleks see olnud tuletatav, sest tegemist on ju saarlasega, kelle esinemine Kuressaare teatris võiks olla hea vihje. Turovski on aga pärit hoopis Moskvast.
16. küsimuse osas tuletasime vastuse välja, sest tegu oli spordiküsimusega ja organisatsioon algas I tähega, järelikult International. Viimane täht oli C,ehk siis näiteks Committee. Nii - millised spordialad siis algavad inglise/prantsuse keeles lühendi keskmise, ehk P-tähega? Petanque, polo, pelote, palju rohkem polegi. Aga kui on olemas olümpiakomitee, siis miks mitte ka paraolümpiakomitee! Ja oligi vastus (õnneks seekord õige) käes.
30. küsimusel oli lisaks lihtsalt vappidele ka sisu ja lisatekst olemas(Kalevipoja jäsemed), nii et see oli minu arvates küll korralik kultuurilooline-geograafiline küsimus.
43. küsimusele oli kahjuks võimalik siiski ka valesti vastata- nimelt kõlvad nimed Begna ja Dramselva ka itaaliapäraselt (vrd Bologna ja Anterselva).
Mis puutub variandiküsimustesse, siis on neil mõte siis, kui vastust on võimalik kuidagigi tuletada. Umbes vastust valida (vajutades nupule, nagu miljonimängus) võiks ka näiteks šimpans. On olnud juttu Jüri mängude esimese variandiküsimuste vooru ärajätmisest ning olen ise täiesti selle poolt, sest meie (võistkond Parila) saame sealt alati väga vähe punkte.
Genosse
Postitusi: 551
Liitunud: 02.05.2006, 15:08
Asukoht: Tallinn-Tabasalu

Postitus Postitas Genosse »

:) minu iga - peab olema minu viga
Suletud